Ako vybrať masážnu pomôcku?

Či už si dokonalú masáž chcete užiť doma, na dovolenke alebo napríklad počas prestávky v práci, určite sa vám na tento účel budú hodiť vhodné masážne pomôcky. Ktorými kritériami by ste sa pri ich výbere mali riadiť?

Či už si dokonalú masáž chcete užiť doma, na dovolenke alebo napríklad počas prestávky v práci, určite sa vám na tento účel budú hodiť vhodné masážne pomôcky. Ktorými kritériami by ste sa pri ich výbere mali riadiť?

Doba čítania 6 min.
Jakub, redakcia Heureka.sk

Masážne pomôcky a ich typy

Podložky

Masážna podložka má výstupky tvaru kruhovej šošovky, ale môžu byť aj hranaté. Je možné na nej cvičiť aj relaxovať. Slúži na pravidelný tréning a zlepšovanie motorickej koordinácie.

Valčeky

Masážne valčeky slúžia na reflexnú masáž chodidiel, stehien i ďalších častí tela. Patria medzi najobľúbenejšie masážne pomôcky. Najčastejšie mávajú oválny tvar alebo tvar polvalca. Uvoľňujú svalové napätie a prekrvujú našu pokožku. Zároveň podporujú správnu funkciu lymfatického systému.

  • Ponúkajú rôzne stupne tvrdosti

  • Niektoré valčeky umožňujú reguláciu tlaku vzduchu

  • Stimulujú kožné nervové zakončenia

Loptičky

Masážne loptičky alebo stimulačné balóniky či ježkovia slúžia na cielené ošetrenie fascií a svalov. Taktiež uvoľňujú stiahnuté svalové vlákna.

  • Uvoľňujú napätie

  • Zlepšujú krvný obeh

  • Slúžia tiež na relaxáciu

Banky

Masážne banky využijete na tzv. bankovanie. Stimulujú reflexné zóny tým, že do seba vtiahnu tkanivo vytvorením podtlaku.

  • Sklenené, silikónové či plastové

  • Pomáhajú pri bolestiach a migréne

  • Detoxikujú organizmus

Kefa

Masážna kefa odstraňuje odumreté kožné tkanivo a podporuje krvný obeh. Môžete si ju vziať pokojne aj do sprchy a masírovať si s ňou chrbát pomocou vášho obľúbeného sprchového gélu.

  • Uvoľňuje svalové tkanivo

  • Obvykle sa vyrába z rôznych typov odolného dreva či bambusu

  • Používa sa na celé telo, vrátane pokožky hlavy

Za vyskúšanie však stoja aj lávové masážne kamene, ktoré sa nahrejú a prikladajú sa na rôzne časti tela, najčastejšie na chrbát. Majú vysokú tepelne akumulačnú schopnosť a vďaka tomu umožňujú hlbokú relaxáciu. Obľúbené sú tiež akupunktúrne ihly. Masážne pomôcky sú zároveň pomôckami terapeutickými. Dokážu vás zbaviť nielen akútnych, ale aj chronických bolestí chrbta, bedier alebo napr. hlavy.

Podľa čoho vyberať

Spôsob použitia

Domáce masážne pomôcky vyberáme podľa toho, na aký účel ich chceme používať, prípadne na akú časť tela.

  • Masážna pomôcka hlavy - skvelou relaxačnou pomôckou sú takzvané hrable, ktoré taktiež stimulujú rast vlasov

  • Masážne pomôcky na nohy - ideálna je masážna podložka a valček

  • Masážne pomôcky na chrbát - odporúčame masážnu kefu, banky alebo valček

  • Na celé telo - na tento účel sa najlepšie hodí masážny valček, loptička alebo kefa

  • Na tvár - v posledných rokoch je trendy tvárovou pomôckou roller, ktorý prekrvuje pleť a uvoľňuje tvárové svaly, alebo masážny kameň Gua sha

  • Na bedrá - populárny je magnetický bedrový pás, ktorý stabilizuje bedrovú oblasť chrbtice

Veľkosť a tvrdosť

Masážne pomôcky môžu byť skutočne malé, ktoré sa zmestia do každej kabelky či batohu, iné zaberajú viac miesta a slúžia na domáce použitie. Jednou z masážnych pomôcok náročných na priestor je napr. masážny valec, ktorý môže mať na dĺžku iba 15 cm, ale aj 100 cm. Aby bol masážny valec čo najkomfortnejší, mala by sa jeho dĺžka pohybovať okolo 45 cm.

Pri výbere masážnych pomôcok sa tiež zamerajte na to, aké sú tvrdé. Tvrdosť by mal výrobca uvádzať v popise produktu, pokiaľ tomu tak nie je, neváhajte kontaktovať priamo jeho alebo predajcu. Nie každému vyhovujú tvrdé masážne pomôcky. Najmä pri valcoch rozlišujeme 3 stupne tvrdosti: mäkký, stredný a tvrdý, ktorý rozhodne nie je pre každého. Masáž tvrdým masážnym valcom môže občas poriadne bolieť.

Rady na záver

Používanie masážnych pomôcok nie je vôbec zložité. Navyše výrobca vždy k svojim výrobkom pridáva prehľadný návod, ako pomôcku využiť. Masáž obvykle trvá 15 až 60 minút, záleží na tom, koľko máte času a ako dlho chcete relaxovať. Po použití masážnych pomôcok by sme mali ďalšie 2 hodiny odpočívať a nevykonávať žiadnu fyzickú záťaž, aby sa prekrvené svalstvo stačilo regenerovať. K niektorým typom masáží odporúčame využiť masážne oleje, ktoré umocnia relaxačný pôžitok a zároveň uľahčia masáž niektorých partií. Najlepšie sú masážne oleje s obsahom silíc z rozmarínu, borovice, citrónu alebo mäty.

K takému účelu sa najlepšie hodí masážna loptička či masážna podložka so stimulačnými výstupkami.

Masážny chodníček je podložka, ktorá na sebe nesie množstvo menších a väčších výstupkov. Prekrvuje chodidlá a zmierňuje svalové napätie.

Masážny prsteň vám pomôže pri opuchoch a bolestiach prstov. Tiež pomáha rozhýbať boľavé kĺby.

Masážny valec alebo valček môžete použiť na celé telo, napr. lýtka, ramená, bicepsy aj chodidlá alebo na chrbát.

Ďalšie užitočné články